Święto Czynienia Dobra

Idzie, idzie święty z długą, siwą brodą,

a dwaj aniołkowie za ręce go wiodą.

Każdemu nad głową złota gwiazdka świeci,

idą i szukają samotnych, grzecznych dzieci.

6 grudnia 2013r. cała społeczność Ośrodka spotkała się na jubileuszowej uroczystości z okazji 20 - lecia  ŚWIĘTA CZYNIENIA DOBRA przypadającego w dniu imienin świętego Mikołaja, który niesie z sobą dobroć, miłość, radość i przebaczenie. Pomysłodawcą była Pani Anna Kołecka, nauczycielka biblioteki, która dostrzegła potrzebę krzewienia wartości dobra, przyjaźni, szczerości i życzliwości. Jej marzeniem było, aby ta postać stała się wzorem do naśladowania dla wszystkich, dlatego w tym dniu wchodzimy do szkoły przez wielkie serce i obdarowujemy się serduszkami, bo dobro widzi się tylko sercem.

Czas oczekiwania na upragnionego gościa wypełniła praca i zabawa  ze swoimi wychowawcami.

Miejscem uroczystości była sala gimnastyczna, pięknie udekorowana, aby wprowadzić uczestników w świąteczny nastrój. Tego dnia gościliśmy w Ośrodku szczególnych darczyńców, którzy obdarowali naszych uczniów sprzętem terapeutycznym w sali doświadczania świata. Byli to przedstawiciele  Fundacji ROSA. Nie był to koniec niespodzianek, otóż pewien Pomocnik św. Mikołaja podarował w imieniu PROVIDENT POLSKA, oddział Elbląg wszystkim uczniom i przedszkolakom paczki – niespodzianki. Za wszystkie dary serdecznie dziękujemy.

Wreszcie nadszedł oczekiwany Gość, nie był sam, przybył w towarzystwie Pomocników, wszyscy dźwigali worki – niespodzianki. Przedszkolaki i uczniowie serdecznie powitali św. Mikołaja piosenką pt. „Uczmy się przyjaźni”, wszyscy wysłuchali opowieści o świętym od prezentów, obejrzeli prezentację słowno-muzyczną o dobroci i przyjaźni. A uczeń klasy szóstej Daniel Paczkowski odważnie przeprowadził wywiad z Mikołajem. Następnie dzieci pochwaliły się wykonanymi zadaniami, o które prosił je w liście Mikołaj. Święty był oczarowany tak miłym powitaniem, występem dzieci  starannością i pomysłowością wykonanych prac. W nagrodę rozdał wszystkim paczki. Mikołaj również został obdarowany przez dzieci prezentami.

Na pożegnanie Mikołaj podziękował za tak wdzięczne przyjęcie, nieskrywany uśmiech i radość dzieci, a także zapowiedział, że na pewno wróci do nas za rok i przywiezie cały worek prezentów dla grzecznych dzieci. A te, które już coś nabroiły, mają szansę na poprawę.