Rodzice i dzieci, Powietrze bez śmieci

„Rodzice i dzieci, Powietrze bez śmieci" Edukacyjna kampania społeczna Fundacji PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza

Nasz Ośrodek przystąpił do realizacji projektu edukacyjnego pt. „Rodzice i dzieci, Powietrze bez śmieci”. Program skierowany jest do dzieci z klas I-III szkół podstawowych. Wprowadza tematykę powietrza, jego zanieczyszczeń, smogu oraz sposobów walki z nimi, jak również radzenia sobie z jego obecnością. Zadaniem klasy II jest udział w 5 lekcjach, na podstawie otrzymanych materiałów w formie rozbudowanych scenariuszy zajęć, praktycznych eksperymentów oraz filmów edukacyjnych z udziałem Radka Brzózki. Otrzymaliśmy je w formie AntySmogBoxu, bo jesteśmy jedną z 1000 placówek, które zgłosiły się jako pierwsze.

Cały projekt opiera się na dwóch filarach: działaniach skierowanych do polskich rodzin, przez realizację konkursu dla lokalnych społeczności oraz  budowaniu odpowiednich nawyków u przyszłych pokoleń, wdrażając program edukacyjny dla szkół podstawowych.

Smog, pyłowe zanieczyszczenie powietrza atmosferycznego, to zagrożenie dla zdrowia nas wszystkich. Główną przyczyną jest "niska emisja", czyli spaliny pochodzące z pieców, głównie starego typu, w których pali się dosłownie wszystkim. Szacuje się, że w Polsce użytkowanych jest ok. 3 milionów takich „śmieciuchów". PGNiG postanowiło podjąć działania mające na celu zwiększenie wiedzy na temat smogu, zagrożeń z niego wynikających oraz sposobów walki z nim. Tak narodziła się społeczna kampania edukacyjna. Celem projektu jest szeroko rozumiana edukacja. Działania skierowane są do lokalnych społeczności oraz najmłodszych uczniów szkół podstawowych.

Oddychamy wiedzą

Smog to zagrożenia dla każdego z nas. Można z nim walczyć tu i teraz, ale trzeba też myśleć o przyszłości. Dlatego Fundacja PGNiG w ramach projektu „Rodzice i dzieci, Powietrze bez śmieci" prowadzi program edukacyjny skierowany dla najmłodszych. Wiedza, którą zdobędą pomoże w walce o czyste powietrze.

Magda Minkiewicz, Marzena Żachowska

Poniżej relacje z lekcji przeprowadzonych przez p. Magdę Minkiewicz w klasie II.